reede, 14. detsember 2018

Sari "Her Royal Spyness" - Rhys Bowen

  
Lugemise väljakutse 2018: 1) ajalooline romaan
2) tondijutt
3) pealkirjas esineb midagi, mis mulle väga meeldib
4) raamat, mille sain raamatuvahetusestSari "Her Royal Spyness" raamatud 1-12
Autor:  Rhys Bowen
Originaalpealkirjad: 
* "Her Royal Spyness"
* "A Royal Pain"
* "Royal Flush"
* "Royal Blood"
* "Naughty in Nice"
* "The Twelve Clues of Christmas"
* "Heirs and Graces"
* "Queen of Hearts"
* "Malice at the Palace"
* "Crowned and Dangerous"
* "On Her Majesty's Frightfully Secret Service"
* "Four Funerals and Maybe a Wedding"

Esitaja:  Katherine Kellgren (1. - 11. raamat)  ja Jasmine Blackborow (12. raamat)
Kirjastus: Berkley
Formaat:  pehmekaaneline (1. raamat), e-raamatud + audioraamatud (2. - 12. raamat)
Ilmumisaastad:  2008 - 2018
Lehekülgi: 3841 lk (324+332+332+318+354+352+304+304+304+315+298+304)
Goodreads


Leedi Georgiana, sõpradele Georgie, on kuningas George V  pennitu sugulane, kes üritab 1930ndate aastate Londonis ots otsaga välja tulla. 
Neiul pole erilist haridust ning kuna ta on troonipärimise järjekorras alles 34. ning kes see ikka tahab kuningannaks saada, tuleb kõrgklassi daamil hinge sees hoidmiseks kasutada kogu oma sarmi ja nutikust. Loomulikult oleks üheks võimaluseks abielu, kuid kui perekond üritab Georgie paari panna  upsaka ja lõuata saksa printsiga, saab neiul mõõt täis ja ta pageb Šotimaal asuvast perekonnalossist Londonisse. Külmas linnamajas tuleb ellujäämiseks kasutada kõiki oskusi. Õnneks on Georgie'le abiks äärelinnas elav emapoolne vanaisa, kes aastaid tagasi politseikonstaablina leiba teenis. Elu näinud mees õpetab Georgiele majapidamise nippe ja annab hüva nõu ka siis, kui Georgie leiab oma vannist laiba.

Arvamus:
Jennifer Ashley ajaloolise kirimisarjaga alanud hullus jätkub. Sel suvel avastasin Rhys Boweni loomingu ja sattusin kirjaniku lihtsa ja humoorika stiili lummusesse.  Oma osa oli kindlasti ka Katherine Kellgreni fantastilisel pealelugemisel. Tal oli iga tegelase jaoks oma hääl, jah, kohati oli mõni neist väga karikatuurne, aga see haaras niivõrd kaasa, et turtsusin naerda ja natukese aja pärast ei kujutanud tegelast teise häälega enam ette.  Autor ja esitaja suutsid silme ette manada niivõrd reaalsed tegelaskujud, et lausa lust oli lugeda  ja kuulata. Kahjuks lahkus andekas näitlejanna 2018. aasta jaanuaris meie seast ja 12. raamatu luges sisse Jasmine Blackborow, paljulubav näitleja, kuid Katherine Kellgreni tasemele ta kahjuks veel ei küündi.

Sarja peategelaseks on Georgie, puruvaene kuninglikku perekonda kuuluv isik, kel tuleb väga  loominguliselt endale elatist teenima. Nii sätib ta ühes raamatus rikkama rahva maju elanike linnatulekuks valmis ja järgmises üritab oma äri avada, mis lõppeb aga politseiülema kabinetis pika noomitusega. Jah, kerge noore daami elu just ei ole ja kuninglik perekond ei tee seda lihtsamaks. Nimelt taipab kuninganna üsna pea, et nutikat neidu saab oma huvides ära kasutada. Nii saadab kroonitud pea Georgie ühes loos Itaaliasse röövitud nuusktubakatoosi tagasi varastama ja teises raamatus peab naine kuningapere esindama Transilvaania kõhedas lossis peetaval kihluspeol.  Mõnes loos tahab kuninganna, et Georgie ta vanimal pojal silma peal hoiaks, sest noormees on sattunud "selle õudse ameeriklanna" võlude kütke. Loomulikult leiab igas loos aset kahtlane mõrvajuhtum (mõnes isegi mitu), mida  Georgie küll vanaisa või sarmika, kuid samuti pennitu Darcy O'Mara abiga lahendada püüab.

Georgie oli vahva tegelane. Üsna naiivne ja omamoodi snoob, aga süda oli noorel naisel õiges kohas ja ettevõtlikust jagus ka kuhjaga. Mõnes loos oli tunne, et Georgie ei näinud täiesti silmnähtavaid asju või uskus ei tea mida, aga siin räägib 21. sajandi lugeja. 20. sajandi alguses olid elu ja olud hoopis teised.
Ülejäänud tegelased olid üsna koloriitsed kujud - Georgie vabameelne sõbranna Belinda, ennasttäis ja kitsi vennanaine Fig, salapäraseid tööotsi tegev silmarõõm Darcy O'Mara, kahe jalaga kindlalt maapinnal olev vanaisa, Georgie ema, kes oli kunagi kuulus näitlejanna ja sahmerdas nüüd sakslasest suurtöösturiga ning loomulikult Inglismaa viletsaim toatüdruk, kuid Georgie'le lõputult truu Queenie. Kõrvaltegelastest figureeris mitmes loos ka kurikuulus missis Simpson ning kuigi läbi Georgie jõudis ta lugejani negatiivse värvinguga, rõhus autor pea iga kord ameeriklanna stiilile ja karismale.

Rhys Bowen on teinud ära suure töö. Mitmes raamatus on  autor kasutanud päriselt toimunud ajaloosündmusi ning pannud need kirja nii kaasahaaravalt, et innustas mind rohkem uurima, mis tegelikult juhtus ja kes olid toimunuga seotud isikud. Inglise kuningliku pere kõrval jõudsin ma niimoodi oma uurimisega Bulgaaria ajalooni ja nende kuningapereni. 

Sarja kõige nõrgemaks raamatuks on minu arust jõululugu "The Twelve Clues of Christmas", kus jäi täiesti arusaamatuks, kuidas Georgie juhtumit ei suutnud lahendada ja laipu aina kuhjus.  Isikliku mätta otsast vaadatuna ei meeldinud mulle ka sarja 12. osa "Four Funerals and Maybe a Wedding", kus Georgie muutus täielikuks vinguviiuliks ning kohati meenutas oma upsaka ja nõmeda käitumisega aina rohkem vennanaist Figi. Lemmikut on päris raske välja tuua, sest ülejäänud lood olid kõik väga hästi kirjutatud ja veel paremini esitatud. Sarja esimene osa "Her Royal Spyness" oli värske ja mõnus ning esmakordne kohtumine kõigi tegelastega. Hästi lahe oli ka "Heirs and Graces", kus Georgie pidi koolitama Austraalias üles kasvanud hertsogi pärijat. "Crowned and Dangerous" viis peategelase Iirimaale, mõrvalugu oli huvitav ja Georgie näitas, kui pühendunud ta oli. Samuti olid selles loos imelised  kõrvaltegelased.

Paar sõna ka lugemis väljakutse punktidest, mille alla ma need lood sobitasin. Teema nr. 4: raamat, mille sain raamatuvahetusest. Kuulasin raamatut "Her Royal Spyness" ja kuna sari mulle meeldis ning raamatuvahetuses oli Rhys Boweni kõigi kolme sarja esimene raamat saadaval, siis nii see mu riiulisse sattuski.
Teema nr. 24: tondijutt. Sarja üheksandas loos "Malice at the Palace" elab Georgie palees, kus kummitab.
Teema nr. 35: ajalooline romaan. Kogu sarja võib selle alla liigitada. Kui teid huvitab, kui palju on tõtt ja kui palju väljamõeldist, siis soovitan lugeda seda artiklit siin.
Teema nr. 51: pealkirjas esineb midagi, mis mulle väga meeldib. Sarja kuues raamat on pealkirjaga "The Twelve Clues of Christmas". Mulle meeldivad jõulud, perega veedetud aeg ja  askeldused enne pühi.

Soovitan sarja neile, kellele meeldivad lahedalt kirjutatud ajaloolised krimkad. Kindlasti võiksid seda Rhys Boweni sarja proovida Janet Evanovichi ja Darynda Jonesi fännid. Veel rohkem aga soovitan audioraamatuid. Fantastiline töö. Lisan alla lingi, kus saab kuulata autori intervjuud sarja tegelastega, keda kehastab varalahkunud Katherine Kellgren.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...