esmaspäev, 16. juuli 2018

"Naine Idaekspressis" - Lindsay Jayne Ashford

Autor: Lindsay Jayne Ashford
Originaalpealkiri: "The Woman on the Orient Express"
Tõlkija: Piret Lemetti
Kirjastus: Ersen
Formaat: kõvakaaneline
Ilmumisaasta: 2018
Lehekülgi: 342
Goodreads
Rahva Raamat
Apollo


Lugemise väljakutse 2018: raamat, mille pealkirjas on mainitud naisterahvast
 

Kolm naist sõidavad Idaekspressiga Bagdadi. Üks neist on valenime all reisiv Agatha Christie, kes üritab oma purunenud abielu unustada. Ta pole ainus, kel selja taga raske katsumus. Christie kupeekaaslaseks on Katharine Keeling, kelle abielu lõppes tragöödiaga. Rongis on ka hiljuti abiellunud Nancy Nelson, kes ootab teise mehe last ja üritab rasedust kõigest väest varjata. Naised sõbrunevad ning järgnev jääb neid saatma kogu eluks.

Arvamus:
"Kui kõik on teie vastu ning te jõuate välja hetkesse, kui tundub, et te ei suuda enam minutitki vastu pidada, ärge andke mingil juhul, mitte mingi hinna eest alla, sest olete välja jõudnud punkti, kui õnn pöördub."

"Lugu Agatha Christiest, kus põimuvad ajalugu, faktid ja väljamõeldis."
Püha Markuse katedraal Veneetsias
allikas: pixabay
Äärmiselt lummav lugu. Minu lugemine seisnes küll selles, et ühes käes oli raamat ja laual telefon ning nii kui mainiti mõnda kohta või vaatamisväärsust, läks lahti suurem guugeldamine.  Oo, milliseid paiku need daamid nägid ja külastasid. Mul on südamest kahju, et Idaekspress käigust maha võeti ja loo sihtpunktid asuvad nii ohtlikus maailmanurgas. See on reis (täispikkuses), mille isegi hea meelega ette võtaksin, ainult et ajastu pole enam see. 😢


Bab Sharqi ehk Päikesevärav, Damaskus, Süüria
autor: Bernard Gagnon ©️, aasta 2010
allikas: wikipedia

Vapustavate tegevuskohtade taustal hargnes lahti ka väga hea lugu kolmest tugevast naisest. Loos oli põnevust, seiklusi, romantikat ja salapära. Autor lõi oma versiooni Agatha Christie ja Max Mallowani tutvumisest ning näitas tegelasi nii nende vooruste kui ka pahedega, aga samas kohtles  ajaloolisi isikuid väga lugupidavalt. Loodetavasti saite aru, mida ma mõtlen, sest paremini  ma seda seletada ei oska. Al-Ukhaidir, Iraak,
allikas: wikipedia ©️

Raamat oli nii hästi üles ehitanud, et tegevus ning taustateadmiste andmine olid kenasti tasakaalus. Vahepeal tundsin kaardist puudust, aga see on juba minu kiiks ja tänapäevaste nutivahenditega sain kenasti naiste teekonda jälgida. 
Arvan ka, et õigetes kätes saaks loost suurepärase filmi. Praeguses poliitilises kliimas jääb see tõenäoliselt vaid unistuseks, sest filmis tahaks ju näha originaalkohti, mitte kusagil stuudios valmis klopsitud kulisse.
Idaekspressis luges üks tegelastest Christie romaani "Roger Ackroydi mõrvamine" ja mul tekkis soov ka ise raamat üle lugeda. Päris lahe oli, kuidas Christie Hercule Poirot'ga kimpus oli ja vahel mõttes väikese belglase häält kuulis, kui tal nõuannet oli vaja. Samuti näitas Ashford, kuidas Christie sellest reisist oma raamatute jaoks ideid ammutas ja mainib isegi, et "Surm lõpetab kõik" idee tuli hoopis Christie tuttavalt arheoloogilt. 


Kunagi ammu ammu lugesin raamatut Agatha Christie kohta, aga nüüd tahan veel lugeda. Ja seekord jätaks väljamõeldise ära ja loeks tõesti vaid ajalugu ja fakte. Kui keegi oskab soovitada head Agatha Christie elulugu, siis andke teada.

"Naine Idaekspressis" meeldis mulle igatahes tohutult. Praeguse seisuga on see üks parimaid selle aasta lugemiselamusi.
Soovitan soojalt.

3 kommentaari:

 1. 1996. aastal on ka eesti keeles ilmunud tema autobiograafia.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh. Lisasin raamatu lugemise nimekirja.

   Kustuta
 2. Jaa, Christie autobiograafia on suurepärane lugemine.

  VastaKustuta

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...