teisipäev, 27. detsember 2016

"Illuminae" - Amie Kaufman, Jay Kristoff

1. raamat triloogias "The Illuminae Files" 
Peategelased: Kady ja Ezra
Autor: Amie Kaufman ja Jay Kristoff
Originaalpealkiri: "Illuminae"
Kirjastus: Knopf Books for Young Readers
Formaat: e-raamat
Ilmumisaasta:  2015
Lehekülgi: 608
Goodreads

Lugemise Väljakutse 2016 raamat žanrist, mida ma enne pole lugenud
 

On aasta 2575 ning kaks megakorporatsiooni võitlevad väikese planeedi ning sellel oleva maavara pärast. Päev jääga kaetud planeedil kulgeb üsna tavaliselt, kuni pärastlõunal see vallutatakse. Tuhandeid inimesi sureb rünnakus. Planeedilt põgenejate hulgas on teismelised Kady ja Ezra, kes on just lahku läinud, kuid peavad nüüd teineteisele toetuma, et eluga pääseda. Kuid sellega alles probleemid algavad. Kolm kosmoselaeva, pardal tuhanded ellujäänud, põgenevad neid jälitava vaenlase aluse eest, kuid ühel laeval möllab salapärane haigus, teise laeva tehisintellekt on hulluks läinud ning keegi juhtkonnast ei räägi tõtt. Nii ei jäägi Kady'l muud üle, kui häkkida kosmoselaeva andmebaasidesse, et saada teada, mis tegelikult sünnib.

Arvamus:
Olen päris kindel, et see on mu esimene space opera. Ja kui ka ei ole, siis niimoodi kirjapandud romaani loen ma küll esmakordselt.
Viimasel aastal on seda raamatut teavani kiidetud nii youtube'is, blogides kui ka goodreadsis ning see muutis mu ettevaatlikuks.  Ma ei usaldanud seda vasikavaimustust, mis raamatuga kaasas käis ning fakt, et kogu loo tegevus on edasi antud sõnumite, intervjuude, skeemide, toimiku- ja jälgimismaterjalide kaudu, muutis mu otsuse "Illuminae" oma lugemisnimekirjast välja jätta veel kindlamaks. Siis aga pakkus amazon e-raamatut kahe dollari ja mõne sendi eest ning hetketuju ajel ostsin ma endale eksemplari. Mõni nädal hiljem õhtul voodis lebades ei viitsinud ma end enam püsti ajada ning otsustasin telefonist raamatut lugeda. Ütleme nii, et veetsin üsna unetu öö.
"Illuminae" ei ole ilus lugu, vaid jõhker ja verine olelusvõitlus. Autorid on halastamatud ning tapavad nii mõnegi tegelase, kellele sa kaasa elad. Aga ometi suudavad nad läbi omapärase esitamisviisi ja jõhkra hävitustöö tuua lugejani kõik tunded ning näidata inimesi nende kõige parematel kui ka halvematel hetkedel.
"Illuminae" lummas mind juba esimestel lehekülgedel niivõrd, et telefoni oli väga raske käest panna. 608 lehekülge läks kolme päevaga nagu lennates. E-raamatu puuduseks oli, et pilte ja skeeme oli väga vilets lugeda ning  seepärast tellisin ma kohe pärast "Illuminae" lõpetamist sarja teise raamatu "Gemina" juba pehmekaanelise raamatuna. Pean tunnistama, et alguses oli sõnumite lugemine üsna harjumatu, sest kuulun põlvkonda, kes ka internetis kõik sõnad ilusasti välja trükib. Interneti keel / släng, kuidas seda ka kutsutakse, on üks äärmiselt veider kunst.
Kuigi Kady ja Ezra on mõlemad märgitud peategelasteks, langeb põhitähelepanu Kady'le ning tema tõeotsingutele. Alguses näib neiu äärmiselt pealtükkivana, kuid ajapikku hakkad sa hindama ta jonnakust ning raudset tahet. Üheks huvitavamaks tegelaseks on sõjalaeva tehisintellekt, kes on pärast kahjustada saamist täiesti hull, aga samas ka äärmiselt intelligentne. Ja millega kõik ta hakkama saab...
See raamat oma sisupööretega pani mind õhku ahmima, ajas mitmel korral nutma, aga ka üllatas meeldivalt. Suurepärane raamat. Soovitan.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...