laupäev, 25. juuni 2016

"Koidupalavik" - Péter Gárdos

Autor:
Originaalpealkiri: "Hajnali láz"
Tõlkija: Viive De Meersman
Kirjastus: Tallinna Raamatukirjastus
Formaat: kõvakaaneline
Ilmumisaasta: 2016
Lehekülgi: 264
Goodreads

 
  Lugemise Väljakutse 2016: tõestisündinud loo põhjal kirjutatud raamat
 photo reiting4small.jpg  


1945. aastal pärast Teist maailmasõda saadetakse kontsentratsioonilaagri üleelanud ungarlane Miklos Rootsi taastusravile. Raviarst ütleb mehele, et tolle kopsud on läbi ja Miklosel on elada vaid pool aastat. Noormees ei usu teda ning hakkab oma plaani ellu viima. Ta hangib 117 Rootsis ravil oleva ungarlanna nimed ja aadressid ning kirjutab neile kõigile kirja. Miklos on kindlalt otsustanud ellu jääda ja abielluda. Teises Rootsi osas on haiglas Lili, kes Miklos'e kirjale vastab.

Arvamus:
Mõnusalt suure kirjaga armas tõestisündinud lugu paarist, kes kirjavahetust pidades armuvad. Omamoodi sentimentaalne on ka, et raamatu autoriks on nende poeg, kes alles pärast isa surma saab teada, et vanemad on kõik oma kirjad alles hoidnud.

Mind häiris, et raamat oli nii episoodiline ning üks sisuliin, kuigi see oli põnev ja lisas loosse salapära, tundus olevat ülesehitatud oletustele ja fantaasiale. Millegi pärast arvasin ma ka, et raamatus on rohkem kirju. Loost jäi mulje, et Miklos ja Lili saatsid teineteisele rohkem nagu lühiteateid. 
Samuti hämmastas mind, kuidas  rootslased üritasid oma eeskirjade ja käskude ja keeldudega natside õudused üle elanud inimesi kammitseda. Loomulikult ei saanud lasta neil amokki joosta ja kõike teha, kuid viis, kuidas nad üritasid Miklost veenda, et ta peaks hüvastijätma ja vaikselt surma ootama, oli lihtsalt jabur. Samas meeldis mulle loo õhustik ning eluolu kirjeldused, sest see andis aimu, kuidas inimesed pärast Teist maailmasõda elasid, teema, millest ma olen üsna vähe lugenud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...