neljapäev, 31. detsember 2015

"Vallatu matemaatika. Ülesannete kogumik" - Grigori Oster

Autor: Grigori Oster
Originaalpealkiri: "Задачник. Hенаглядное пособие по математике
Tõlkija: Ilona Martson
Illustraator: Ulla Saar
Kirjastus: Varrak
Formaat: kõvakaaneline raamat
Ilmumisaasta: 2015
Lehekülgi: 108
Goodreads 
Proovikivi: populaarteaduslik raamat
 photo reiting5small.jpg 
Raamatu eessõna:
Tahate kuulda sadistianekdooti? Laste­kirjanik läheb lugejatega kohtuma ja kuulutab: „Kirjutasin uue raamatu – matemaatikaülesannete kogumiku.” Küllap teeks see sama välja, kui tuua sünnipäevatordi asemel lauale potitäis putru. Kuid ausalt öeldes pole käesolev raamat just päris õige ülesannete kogumik.
Õpetajatele. Ei, ei – ülesanded on siin päris õiged. Teisele, kolmandale ja neljandale klassile. Neil kõigil on lahendus ja need aitavad kinnistada vastavas klassis läbivõetud materjali. Ent „Ülesannete kogumiku” põhisihiks pole materjali kinnistamine; samuti pole neil ülesannetel midagi ühist sellega, mida nimetatakse „huvitavaks matemaatikaks”. Need ülesanded on hoopis neile, kes matemaatikat ei salli ning peavad ülesannete lahendamist nüriks ja tüütuks tegevuseks. Las nad siis löövad selles kahtlema!
Õpilastele. Kallid lapsed, sellele raamatule on meelega pandud pealkiri „Ülesannete kogumik”, et seda saaks pingi alla peitmata matemaatikatunnis lugeda. Aga kui õpetajad pahandama hakkavad, öelge neile: „Meie ei tea midagi, haridusministeeriumi luba on olemas.”

Arvamus:
Tegu on päris vana raamatuga. Grigori Oster kirjutas selle 90ndatel, aga nagu alati on mõnus huumor (ja matemaatika) aegumatu(d). Ülesanded on lahedad ning mõne juures tuleb ikka ajusid ka ragistada enne kui lahenduse leiad. Tean õpetajat, kes kasutab raamatus olevaid ülesandeid kolmanda ja neljanda klassi liittunnis tunni alguses soojendusena ja see töötab imevahvalt. Õpilased loevad teksti, peavad arvutama ning pärast saavad arutada, kuidas nad vastuseni jõudsid. Lõbus on ja õpivad nii matemaatikat kui ka viisakat suhtlemist. Soovitan.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...