laupäev, 5. detsember 2015

"Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal" - Mark Haddon

Autor: Mark Haddon
Originaalpealkiri: "The Curious Incident of the Dog in the Night-Time"
Tõlkija: Triin Tael
Kirjastus: Varrak
Formaat: kõvakaaneline raamat
Ilmumisaasta: 2003
Lehekülgi: 264
Goodreads
Proovikivi: keelatud raamat
  photo reiting5small.jpg 

15-aastane Christopher Boone põeb Aspergeri tõbe. Ta teab palju matemaatikast ja loogilisest mõtlemisest, kuid väga vähe inimestest ja nende tunnetest. Ta ei talu teiste inimeste puudutusi, ei söö kollast ja pruuni värvi toitu, hakkab oigama kui ümberringi on palju inimesi ja räägib alati tõtt.

Kui keegi aiahargiga naabrinaise koera mõrvab, otsustab Christopher kuritegu uurima hakata ja oma avastused päevikusse kirja panna. Selleks aga peab ta tegema midagi, mida pole varem kunagi teinud -   küsitlema oma tänava inimesi.

Arvamus:
Kuna ma puutun tööga seoses Aspergeri sündroomiga kokku, otsisin ma seda raamatut aastaid. Teadsin, et tahan seda jäädavalt oma raamaturiiulisse. Viimaks leidsin ma 2015. aasta alguses kasutatud raamatute poest koopia.
Pärast lugemist andsin Goodreads’is raamatule 5 tähte. Ma ei leia, et „Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal“ oleks imeline ja vaimustav, aga see oli väga realistlik. Mark Haddon on kirjutanud tõepäraselt, kuidas asperger käitub ja kuidas ta ümbritsevat maailma näeb. Veel reaalsem on aga pilt perekonnast, kes on oma erivajadustega lapsega üksi jäänud ning vaatamata oma suurele armastusele järeltulija vastu, ei suuda ega oska enam ühel päeval toime tulla.
Südamlik, kohati humoorikas ja kohati nukker raamat. Soovitan kõigile.

Lisatud 31.12.2015
Leidsin internetist artikli, mis mind üllatas ning otsisin veel materjali samal teemal. Nimelt keelustati 2015. aasta suvel "Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal" Floridas, ühes Tallahassee linna keskkoolis. Õpilased pidid raamatut lugema suvisel koolivaheajal. Kuid siis said nad teate, et raamat on kooliprogrammist eemaldatud ning kõik välja laenutatud koopiad tuleb viivitamatult tagastada. Raamatu koopiad eemaldati isegi kooli raamatukogust. Sealjuures oli kogu protsess ebaseaduslik, sest Ameerikas on raamatute keelustamiseks kindlad reeglid, mida selle juhtumi käigus eirati. 
Keelustamise põhjuseks toodi sobimatu keelekasutus, mis oli grupile emadele solvav ja ei sobinud nende kristlike vaadetega. Nimelt vannub peategelane raamatus üsna palju. 
Raamatu autor Mark Haddon oli otsusest hämmeldunud ning leidis, et otsus oli irooniline kuna raamatu peategelane ei tea oma diagnoosi tõttu, et tema vandumine on solvav.

Artikleid:

Minu arust on kurb, et inimesed ei näe oma ninaotsast kaugemale ja ausalt öeldes oli mul häbi, et vanemad kasutasid usku oma soovide peale surumiseks. See ei ole õige viis laste kaitsmiseks. Olen kindel, et nende kristlike perede võsukesed on koolis ja tänaval hoopis vängemat kõnepruuki kuulnud ja teavad, et ilmas on inimesi, kes ei usu jumalat. 
Direktorile kirja kirjutamise asemel, oleksid vanemad pidanud raamatu läbi lugema ja siis seda lastega arutama, et nende võsukestest ei kasvaks tulevikus kitsarinnalisi jobusid, kes nõuavad raamatute keelustamist.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...