esmaspäev, 30. november 2015

"Deliirium" - Lauren Oliver

1. raamat triloogias "Deliirium"
Autor: Lauren Oliver
Originaalpealkiri: "Delirium"
Tõlkija: Raili Lass
Kirjastus: Tiritamm
Formaat: pehmekaaneline raamat
Ilmumisaasta: 2015
Lehekülgi: 424
Proovikivi: alla 30-aastane autor (ajal, mil raamat ilmus)
 photo reiting4small.jpg


Kas teie söögiisu on kahanenud, meeleolu kõigub,  veri vemmeldab ja teil on raskusi keskendumisega? Kui nii, siis peame teile kahetsusega teatama, et olete nakatunud haigusesse, mis võib lõppeda surmaga. Teie õnneks on ravi olemas. Leppige aeg kokku, heitke lauale ja laske meil natuke oma ajus sorkida. Kõrvalmõjudeks võib olla apaatia, dementsus või vegetatiivne olek, kuid kõige tähtsam on, et te olete terve. Vaba kohutavast haigusest amor deliria nervosa.

„Kõige ohtlikumad haigused on need, mis panevad meid uskuma, et oleme terved.“
                                                                                42. vanasõna „Vaikimise raamat“
Lena elab düstoopialikus Ameerikas, kus armastus on kuulutatud haiguseks. Kõik 18-aastased peavad läbi tegema protseduuri, mis neid kardetust tundest vabastab. Valitsus valib neile kaaslased ja kõik elavad õnnes ja üksmeeles oma elupäevade lõpuni.
Oma perekonnamineviku pärast ootab Lena pikisilmi protseduuri, kuid viimasel suvel muutub kõik. Lena parim sõbranna Hana tahab elust viimast võtta ning kutsub Lena endaga peole, kus mängitakse lubamatut muusikat, Lena kohtub Alex’iga ja hakkab kahtlema kõiges, millesse ta siiani uskunud on.

Arvamus:
Mis ühiskond see selline on, kus emad ei kallista oma lapsi ning hirmust põlu alla sattuda, viiakse oma lapsed enneaegselt lõikusele teades, et tagajärjed võivad olla kohutavad? 

Huvitav raamat, kuid mitte nii kaasahaarav, et ma oleksin selle kohe algusest lõpuni läbi lugenud. Tegelikult tegin ma keset raamatut pea nädalase pausi ja lõpetasin selle viimaks, sest tagastamistähtaeg lähenes. Kuid kui ma lõpuks edasi lugesin, siis lausa neelasin viimaseid lehekülgi.

Kohati meenutas „Deliirium“ mulle Scott Westerfeldi sarja „Inetud“. Kogu see „inimene pole täiuslik enne, kui on noa alt läbi käinud“ suhtumine tuli väga tuttav ette. Mul on "Inetud" siiani pooleli, kuna peategelane Tally ei meeldinud mulle mitte üks põrm. Kuigi ka Lena jagas Tally kinnisideed olla lõpuks ometi "täiuslik" (milleks oli vaja seda "tibatillukest operatsiooni"), oli Lena hoopis sümpaatsem ning loo arenedes muutus aina arusaadavamaks, miks protseduur talle nii tähtis oli. Samas erinevalt Tally'st ei uskunud ta juba algusest peale pimesi süsteemi. Kui ta oleks seda teinud, poleks ta naabrite koerale kaasa tundnud ega Hana saladusi hoidnud. 

Natuke  meenutas raamat ka Nalini Singhi „Psy-Changeling“ sarja, milles psy lapsi treeniti tundetuteks. Kusjuures psy’del polnud võimalust end „pisikese“ operatsiooniga tuimadeks tükkideks muuta, vaid nad pidid lapsi üsna jõhkralt tundetuks treenima. Suurepärane sari, soovitan soojalt.

Aga nüüd siis „Deliiriumi“ juurde tagasi. Lena lugu oli põnev lugeda. Kogu ühiskond oli nii haiglaslik ja hirmuäratavalt tuttavlik (kuulsin paar päeva tagasi noort neidu sõbrannale ütlemas, et nii kui 18 kukub, tuleb teha tõsisem rasvaimu), et seda lihtsalt pidi lähemalt avastama. Lena algseks eesmärgiks ei olnud ju valitsuse vastu mässata. Nii lihtsalt läks. Esimene armastus ja uued kogemused muutsid Lenat, ta nägi, mida ravi tegi ning siis ei olnud enam tagasiteed. Alexi toel leidis Lena enesekindluse ja julguse, millest ta varem unistadagi ei osanud. Nagu Hana ütles, sai Lenast omamoodi legend.

Järgmine katkend on küll Lena mõte, kuid iseloomustab ka väga hästi ühiskonda, kus Lena, Hana, Alex ja Gracie elavad.
"... nagu iga teisegi asja puhul, muutub valetamine seda lihtsamaks, mida  rohkem sa seda teed."                                                                                                                                               
Kindlasti loen ka triloogia teist osa. Loodetavasti see ikka ilmub eesti keeles. Ma tahan teada, mis Lenast ja Alexist edasi saab. Eriti huvitab mind aga Hana ja Grace’i saatus.

Triloogia osad:
"Deliirium"

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...