laupäev, 28. märts 2015

"Grim" - M.K. Eidem

1. raamat sarjas "Tornian"
Peategelased: Lisa ja Grim

  Proovikivi: raamat autorilt, kelle lugusid ma pole varem lugenud

500 aastat tagasi tegi Torniani keiser midagi nii kohutavat, et Jumalanna needis ära terve rassi. Selle tulemusena sündis aina vähem tüdrukuid. Alguses sõdalastest tornianlased rõõmustasid, kuid üsna pea taipasid nad, et peavad ellujäämiseks midagi ette võtma.
Tänapäeval on naisi nii vähe, et nende kaitsmine on ülioluline. Sisse on seatud ühinemistseremoonia, kus iga naine valib sõdalase, kellega "ühineda". Sellega ei kaasne mingeid tundeid, tähtis on vaid oma liini jätkamine. Naised valivad mehe, kes suudab pakkuda asju, mida nad ihaldavad - juveele, kalleid kangaid, uhket mööblit. Pärast lapse sündi saab sõdalane beebi ning naine lahkub koos saadud tavaariga, et leida uus jõukas mees.
Kuid siis leitakse planeet, mille naised suudavad tornianlastega järglasi saada ning kaksteist "kaitseta" naist röövitakse. Loomulikult on selleks planeediks Maa.
Lisa on kahe lapsega lesk, kes ärkab kosmoselaevas. Kui teised naised saavad teada, et tulnukad on valmis ema lastest lahutama, hakkavad nad mässama. Just siis teeb armidega kaetud sõdalane Grim Lisale ettepaneku - kui naine nõustub temaga "ühinema", võtab mees Lisa lapsed kaasa. Lisa teab, et tal pole pääsu ning on nõus, kui sõdalane tõotab, et ta on ainus mees, kellega Lisa "ühinema" peab.
Kuid Grimi plaanil on mitu viga - esiteks peavad kõik Torniani impeeriumi naised Grimi riknenud kaubaks kuna mees sai lahingus haavata. Naised arvavad, et Grimi armid näitavad, et ta pole võimeline neid kaitsma. Teiseks saab mees alles Maale naastes teada, et Lisal on tütred. Järsku leiab Grim end kolme naisterahva eest hoolitsemas, aga impeeriumis on omajagu mehi, kelle arust see on tohutu viga, mis kohe parandamist vajab.

Minu arvamus:
Lugu oli tempokas ja põnev ning kuigi selles oli ilmseid süžeekäike, ei muutunud see kordagi igavaks. Raamatul oli muinasjutu või ajaloolise romaani hõng, sest Grimi elas lossis, ta mehed treenisid mõõgavõitlust harjutusväljakutel ning ametisse olid määratud kuninglikud ja keiserlikud ametimehed - arstid, rätsepad, meistrimehed. Kuid see oli lugu ka impeeriumist - selle ajaloost, tehnoloogiast ja saavutustest. Nii et mida rohkem ma mõtlen, seda enam oli see nagu steampunk kosmoses. 
Mõned lugejad on liigitanud romaani erootiliseks, kuid mina seda ei tee. Loomulikult oli loos seksi, kuid see polnud nii graafiline ja üksikasjalik nagu paljudes teistes tulnukatest pajatavates raamatutes. "Grim" on kindlasti täiskasvanutele mõeldud lugu, kuid mitte erootiline armastusromaan.

Mulle meeldis, et Lisa oli nii nutikas. Temas oli tahtejõudu ja sädet. Lisa tütred olid armsad. Nii lahe oli lugeda, mida need kolm naist Grimi ellu tõid. Kohati oli vaese mehe segadus nii naljakas, aga autor ei naeruvääristanud oma tegelasi. Lisal ja Grimil oli terve hulk arusaamatusi, kuid õnneks ei venitanud kirjanik nende lahendamisega. Selle loo peategelased suhtlesid ja tegutsesid, et oma muresid ja probleeme lahendada.

Kõigil kõrvalteglastel oli oma unikaalne hääl. Ma loodan, et M.K. Eidem kirjutab tulevikus ka nende lood. Selle raamatu kurjamil oli päris korralik plaan Lisa ja Grimi lahutamiseks ning keisri kukutamiseks.  Mõned stseenid ajasid mind päris ärevusse, sest ma ei olnud kindel, kuhu lugu edasi areneb. Märulistseenid olid tõeliselt head ning Lisa sõnavõtt ühinemistseremoonial oli vaimustav.
Ma tahaksin anda raamatule hindeks viie, sest lugu tõesti väärib seda, kuid ma ei saa. Raamatus oli loendamatuid trükivigu ning see vajab korralikku toimetamist. 

  photo reiting4small.jpg

Sarja raamatud:
"Grim"
"Wray"
"Ynyr"

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...