laupäev, 28. veebruar 2015

"Written in Red" - Anne Bishop

1. raamat sarjas "The Others"

Proovikivi:  raamat, mille pealkirjas on värv


Meg Corbyn on cassandra sangue, vereprohvet, kes näeb tulevikku, kui tema nahka lõigutakse. Oma haruldase ande ja hinnalise  naha pärast hoitakse vereprohveteid ülejäänud elanikkonnast eraldatuna. Kuid puur jääb puuriks ning kui uus ennustus näitab Megile võimalust põgenemiseks, ei kõhkle naine kaua. 
Megi jaoks on ainus ohutu koht Teistele kuuluv Lakeside Courtyard, kus inimeste seadused ei kehti. 
Kujumuutja Simon Wolfgard ei tea, mida arvata naisest, kes tööd küsib. Meg on kindasti inimene, kuid mingil põhjusel ei lõhna ta nagu saak. Hämmeldunud Simon võtab Megi tööle sideisikuna inimeste ja Teiste vahel. Kuid kui politsei uksele koputab kaasas plakat, mis teatab, et äsja palgatud naine on valitsuse poolt tagaotsitav, peab Simon otsustama, kas Meg on väärt kokkupõrget inimeste ja Teiste vahel.

Arvamus:
Simon Holti "Pööripäev" viis mu kummalisse lugemislangusesse. Kuna ma ei suutnud raamatut lõpetada (jep, kuus viimast lehekülge on siiani lugemata), siis masenduses tarbisin pea pool kuud vaid mootorratturitest pajatavaid lugusid. Kusjuures üsna viletsaid. Hing ihkas midagi uut ja põnevat, aga kõik raamatud, mida lugema hakkasin, jäid kusagil viienda lehekülje juures pooleli.
Ja siis mõned päevad tagasi oma lugerit näppides avasin ma kogemata "Written in Red" faili. Enne kui aru sain, oli 15% loost loetud ja ma ei saanud enam pidama. 
Anne Bishopi loodud maailm on hämmastav ning mida rohkem ma lugesin, seda rohkem ma teada tahtsin. Autori omapärane lähenemine on ääretult põnev.  Selles loos pole inimesed maailmas juhtivaks jõuks, vaid selleks on hoopis Teised - kujumuutjad, vampiirid, aastaajad ja teised loodusnähtused. Nende käes on kõik loodusvarad alates veest ja lõpetades maavaradega ning inimesed saavad neid kasutada vaid Teiste loal. Iga inimestepoolne üleastumine või reeglite rikkumine toob kaasa karmi karistuse ning Teised ei kohku tagasi ka üleastujaid nahka pistmast. Nende jaoks on inimesed vaid karvutud pärdikud ja nutikas liha.
Selliste olendite juurde satub peategelane Meg, kellel välisilmaga suhtlemise kogemus on väga napp. Naine ei oska kasutada pesumasinat, teha süüa ega autot juhtida. Temas on lapselikku naiivsust ja kuigi ta kardab oma tööandjaid, ei ole ta valmis taganema, et inimeste juures õnne katsuda. Meg on kohati hästi lihtsameelne, kuid temas on headust ja siirust, mis Teisi ligi tõmbab. Samuti on ta väga julge - vahel teadmatusest ja vahel olude sunnil.
Simon peab raamatupoodi, mis teenindab nii inimesi kui Teisi. Ta on äärmiselt intelligentne, kuid samas uudishimulik.  Megi ilmumine on saladus, mida ta lahendada tahab. Kuid peamiselt on Simon kiskja, kes ei tunne halastust, kui leiab, et ta kaaslasi on petetud või neile liiga tehtud. Tema suhe Megiga on üsna huvitav. Meg ajab ta segadusse ning Simon ähvardab teda alguses pea iga päev ära süüa.
Kolmandaks peategelaseks on Monty. Ta on politseinik, kes on vahemeheks inimeste ja Teiste vahel. Monty toodi alles hiljuti Lakeside'i üle. Tal pole Teistega töötamise kogemust, kuid mees taipab üsna pea, et Teised juhivad kõike ning inimeste ellujäämine sõltub vaid nende olendite tahtest. Ta on nutikas ja visa ning sageli surmani hirmunud, kuid teeb siiski oma tööd väga hästi.
Põnevust lisab loosse Megi endine omanik, kes oma "vara" tagasi tahab ja millegi ees risti ette ei löö. Samuti üritavad inimesed igati teada saada, mis Lakeside Courtyard'is tegelikult toimub. See aga toob kaasa palju huvitavaid sündmusi ja piisavat madinat.
Anne Bishop on väga andekas daam. Ta on loonud täiesti ainulaadse maailma värvikate tegelastega ning kirjutanud hämmastava loo, millest ma nautisin iga viimast kui sõna.
Oh, peaksin vist mainima, et tegu pole armastuslooga. Kuid raamat on põnev ja tempokas, selles on nii nalja kui kurbi hetki ning see on lihtsalt suurepärane.
Soovitan kõigile.

 photo reiting6small.jpg

Sarja raamatud:
"Written in Red"
"Murder of Crows"
"Vision in Siver"

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...