neljapäev, 24. juuli 2014

"Pikk tee alla" - Nick Hornby

Originaalpealkiri: "A Long Way Down"
Tõlkija: Maret Kaik
Varrak 2006

Vana-aasta õhtul kohtuvad neli inimest Topperi maja katusel. Neil kõigil on hea põhjus alla hüppamiseks, kuid seda on üsna raske teha, kui inimesed su taga oma järjekorda ootavad. Sõnelusele järgneb pitsasööming ja soov oma elu lõpetada kahaneb iga tunniga.
Nelja erineva tausta ja arusaamadega inimese vahel tekib side, mis aitab neil järgnevad nädalad üle elada. Kuid kaua naasnud elutahe kestab?

Arvamus:
Kirikud on isegi suvel külmad. Ma ei mõtle mõnusat jahedust, vaid hambaid lõgisema panevat ja kontidesse tungivat jäist hingust. Nähtavasti on tegu kõrgema väe lähedusega, sest rahvasuu ütleb, et  vastassuunas minnes läheb aina kuumemaks.
Kuna mu kikud lõgisesid nagu kastanjetid ja varvastest olid saanud jäätükid (see oli enne juuli alguse kuumalainet), hiilisin kirikust välja, jumalavallatu elukas nagu ma olen, otsisin kalmistul mõnusa päikeselaigu ja kuna mul on peaaegu alati kotis mõni raamat, siis sukeldusin maailma, mis seekord oli masendavalt reaalne. Surnuaed näis raamatu lugemiseks väga sobiva paigana.
"Pikk tee alla" ei ole südantsoojendav lugu inimestest, kes maja katusel filosofeerides elu mõtte leiavad ja hollywoodilikult õnnest särades edasi elavad. Peategelased on omadega puntras õnnetud hinged ning surmast päästab neid vaid rumal juhus - katusel tekib nn "hüppajate järjekord", mis annab peategelastele võimaluse oma õnnetut lugu jagada ja kahtlema hakata. Nii sünnib omamoodi kokkuepe - elada sõbrapäevani ning alles siis otsustada, kas hüpata või mitte.
Mulle meeldis. Autor suutis kõigile tegelastele anda neile omase hääle ja mõttemaailma ning hoiatas lugejat juba varakult, et tegu pole muinasjutuga. Samas oli raamat tõsisele teemale vaatamata veidralt humoorikas ja kutsus edasi lugema.

"Ellujäämine, mis tahes elu te ka ei elaks, nõuab valetamist ja valetamisest läheb hing rooste - niisiis pidage vahet, kas või viiv aega."
                                                                                                                JJ lk 238

Hinne: 4 / 5

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...