laupäev, 28. juuni 2014

"Läbi universumi" - Beth Revis

1. osa triloogiast "Across the Universe"
Originaalpealkiri: "Across the Universe"
Tõlkija: Marge Paal
Tänapäev 2011

Amy on kosmoselaeva Godspeed pardal viibiv krüogeeniliselt külmutatud reisija. Ta jättis seljataha oma poisi, sõbrad ja koduplaneedi, et ühineda oma vanematega Noa laeva projektis. Amy ja tema vanemad usuvad, et ärkavad kolmsada aastat hiljem uuel planeedil. Ent viiskümmend aastat enne ettenähtud maandumist ühendatakse krüokamber number 42 salapärasel kombel elektrisüsteemist lahti ja Amy kistakse külmunud unest jõhkralt üles. Tüdruk leiab end tillukesest saladusi täis kosmoselaevast, mida ohjab türannist juht ja kus kedagi ei saa usaldada ...

Arvamus:
Ma lugesin kolmveerand raamatut äärmiselt ruttu läbi, kuid siis muutus elutempo nii kiireks, et umbes kaks nädalat polnud mul üldse mahti lugeda. Raamat seisis laua nurgal ja kogus tolmu. Raamatukogus tuli tagastamistähtaega pikendada, sest mul oli kindel plaan raamat lõpuni lugeda. "Läbi universumi" oli lihtsalt liiga hea raamat, et seda pooleli jätta.
Esmapilgul tundus tegu olevat ladusa  ja meeltlahutava noortekaga, kuid siis hakkas autor aina tõsisemaid teemasid lahkama.
Godspeed on kogukond, kus kõigil on sama naha-, silma- ja juuksevärv. Kõigil on oma kindel ülesanne, mida alati täidetakse. Tunded on pärsitud ja kõik toimub Vanima valvsa silma all. Kui siis Amy ärkab, on ta selles seltskonnas nagu valge vares. Ta on omamoodi mässaja, kes seab kõik reeglid kahtluse alla, sest taipab üsna pea, kui ebaloomulik ja haige Godspeedi ühiskond tegelikult on. Loomulikult paneb see tüdruku elu mitmeid kordi ohtu ning Vanemal, kes samuti on alles hiljuti Vanima motiivides kahtlema hakanud, tuleb vaeva näha, et Amy laeval ellu jääks.
Godspeed meenutas mulle Natsi-Saksamaa kirjeldusi. Hitleri nimi käis tegelikult raamatust ka läbi ja temast lugedes hakkas mul päris tõsiselt paha ning pärast ajas vanduma. Siis meenusid mulle "Lelulugu" esimesese filmi tulnukad.


Mingil hetkel taipasin, et ümisen filmist "Tangled" (maakeeli "Rapuntsel") pärit laulu "Mother Knows Best".


Mõtleme nüüd, miks see küll juhtus.

Tegu on väga hea looga. Kohati kipub see küll aeglaseks jääma, kuid selles on nii palju tõsiseid teemasid, kriminulli elemente, sõprust, südantlõhestavaid ja silmiavavaid momente ning ka imetilluke osa romantikat.
Mul on äärmiselt kahju, et raamatut ei saatnud Eestis edu ning kirjastus Tänapäev ei saa teist ja kolmandat osa välja anda. Samas võib esimest osa ka eraldi lugeda, sest lõpus sõlmib autor otsad enamvähem kokku ja suurt cliffhangerit ei ole.
Kuna mulle meeldib sarju lõpuni lugeda ja "Across the Universe" triloogia on seda aega kindlasti väärt, siis ostsin soodushinnaga sarja esimese osa inglise keeles. Loodetavasti on mul lähikuudel piisavalt raha, et ka teised osad muretseda ning triloogia lõpuni lugeda.

Esimeses osas on kosmoselaeva Godspeed joonis.

Triloogia osad inglise keeles: Täiesti arusaamatu, miks kolmandale osale järsku uus kaanekujundus tehti. Esimesed on nii kaunid ja siis selline jubedus. Mis neil küll mõttes oli?

Arvamus Postimehe raamatublogis: Õudne lõpp või lõputu õudus

Hinne: 4 / 5
Triloogia osad:
"Across the Universe" ("Läbi universumi")
"A Million Suns"
"Shades of Earth"

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...