neljapäev, 31. jaanuar 2013

"Armastusega Bagdadist: Merejalaväelane, sõda ja koer nimega Laava" - Jay Kopelman, Melinda Roth

Originaalpealkiri: "From Baghdad, With Love: A Marine, the War, and a Dog Named Lava"
Tõlkija:Janika Kuusik
Pilgrim 2009

See on tõestisündinud lugu sõduritest, kes leiavad Iraagi linnas Fallujah’s mahajäetud majast kutsika ning armee regulatsioonide vastaselt jätavad ta endale. Need mehed pole noorsõdurid, vaid kogenud võitlejad, kes on näinud õudusi, mida tavakodanik ei suuda ette kujutada. Nad võitlevad kodumaast kaugel ning suur osa neist on kaotanud illusioonid vabadusest, sõjaväest ja elust kui sellisest. Ning siis ilmub nende sekka Lava - väike kirpudest kubisev 5-nädalane kutsikas, kes paneb ka kõige karmima sõduri heldima, tuletab meestele meelde, et maailmas on muudki kui sõda ja jubedused. Pole siis ime, et mehed teevad kõik, et Laavat päästa leides endale liitlasi ajakirjanike, kohalike elanike ja ka Ameerikas tegutsevate organisatsioonide hulgast.

Arvamus:
Hästi haarav ja emotsionaalne  raamat. Mind jahmatas, mida baasi aladele sattunud loomadega tehti ning liigutas, kuidas mehe püüdsid oma lemmikuid päästa ja kui paljuga nad selle nimel olid valmis riskima. Vahepeal oli päris masendav lugeda, sest  Laava pääsemine Iraagist näis nii lähedal, kuid siis tekkis mingi takistus ja Kopelman koos kaaslastega pidi hakkama otsima uut viisi koera päästmiseks. Samas kumas kogu raamatus positiivsust - oli julgustav lugeda, et erinevatest rahvustest ja maailma eri paigust inimesed töötasid üheskoos, et päästa üks loom. Näib, et inimkonal on veel lootust.
Raamatus on veel fotod Laavast ja inimestest, kes teda reisil Iraagist Ameerikasse aitasid. Lugesin raamatut küll eesti keeles, aga katkendite alla lisan Jay Kopelmani raamat lõpus oleva ütluse inglise keeles.

Katkendid ja ütlused:

“Why wasn't my time spent helping people instead of a puppy? I don't know and I don't care but at least I saved something.”
                                                                                                                        Jay Kopelman


Video:


Hinne: 6 / 5

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...