neljapäev, 27. detsember 2012

"Ilusad" - Scott Westerfeld

Sarja "Inetud" 2. raamat
Originaalpealkiri: "Pretties"
Tõlkija: Kret Kaasik
Varrak 2011

Tally on nüüd ilus ja pidutseb päevad ja ööd koos oma ilusate sõprade Shay ja Perisega. Tema suurimaks sooviks on pääseda Krimmide grupi liikmeks. Kostüümipeole, kus Tally peaks teada saama, kas ta pääses Krimmide hulka või mitte, ilmub isik Tally minevikust. Maskeerunud Croy tuletab Tallyle meelde elu Londonis. Koos oma uue peika Zane'iga, kes juba aimab, et kõigi ilusatega on midagi lahti, asub Tally Croy jäetud vihjete abil otsima vastuseid. Nii leiavad nad Tally kirja ja kaks tabletti. Mõlemad neelavad ühe tableti ja arvates, et nad on nüüd paranemas, hakkavad Zane ja Tally kavandama linnast põgenemist.

Arvamus:
Westerfeldi loodud maailm on siiani õudusjudinaid tekitav, kuid pean tunnistama, et teine osa oli juba parem. Võibolla polnud šokk enam nii suur, kuna teadsin, mida oodata. See kõlab rumalalt, kuid ajukahjustusega Tally tundus targem, kui inetu Tally. Vähemalt näis tal teises osas olevat siht, mille poole ta rühkis - olla ergas ja põgeneda linna haardest, sest linn võtab kõigilt võimaluse ise valida. Võrreldes esimese osaga, kus Tally tahtis saada lihtsalt ilusaks, oli edasiminek tohutu.
Mis mulle selle raamatu juures erilist õõvastust tekitas, oli noorte valmisolek ilu nimel oma kehi edasi "täiustada", lastes endale tema veidraid tätoveeringuid ja silmamunadele ilustusi pannes. Sellele oma keha sandistamisele pani krooni pähe Lõikajate tekkimine. Vahepeal ma tõesti ei teadnud, kas edasi lugeda või jälestusega raamat riiulisse tagasi toppida.

Hinne: 3,5 / 5
Sarja raamatud:
"Inetud"
"Ilusad"
"Erilised"
"Välised"

2 kommentaari:

 1. Kui erinevad on arvamused! Mind ntx. esimese raamatu Tally selles mõttes üldse ei hirmutanud. Esiteks oli ta teismeline (ja need ei teagi kunagi, mida nad täpselt tahavad ning neil puudub elukogemus, mille najal mingigi kindlustundega õigeid otsuseid teha). Ta ju tahtis head! Lihtsalt, oma noorusest ja kasvatusest tulenevalt, ei osanud ta leida õigeid vahendeid, õigeid nõuandjaid. Ei osanud või julgenud õigetel hetkedel suud avada ja nõu küsida.

  Ta tahtis head alguses lähtuvalt oma kasvatusest ja ühiskondlikust survestatusest - kogu ühiskond rajanes normil, et kui ebasümmeetria ja muud normist kõrvale kaldumised eemaldada, siis oled sa ahvatlevam ning võid endale parema kaaslase leida. Isegi tüdrukute mängud (too arvutimäng, millega sai nägusid kujundada) olid sujuvalt ajupesule suunatud. Usklike peres kasvavad ikka suurema tõenäosusega jumalat uskuvad lapsed ning ateistide lastest saavad suurema tõenäosusega järgmise põlvkonna ateistid... Või teislt poolt lähenedes: mis sa arvad, kui tänasel päeval muutuksid kõik iluopid haigekassa poolt rahastatavaks, mitme kordselt suureneks operatsiooni soovivate inimeste arv? Pinnas, millele selline ühiskond rajada, on peaaegu juba olemas (puudu on vaid korralik apokalüpsis ning geniaalse mõistusega füürer, kes asja toimima paneks...)

  Küll aga ehmatas mind teises (tegelikult ka esimeses) raamatus Shay, kes oma eheda rumalusega isegi ei vajanud mu meelest udupäisuse operatsiooni - emotsioonid täiesti valedel kohtadel, reaktsioonid kuidagi nii ebamõistuspärased... Kuidagi "jube tibilik"...

  Ja mulle ei meeldinud see kahe mehe teema. Sorry, pole üldse minu maailma. Ja roostekate väljasuremise teemas oli loogikavigu (aga siin räägib juba minu reaalikus aju kretinism)... Tegelt mulle sari meeldis ja mu tol hetkel veel 11-aastasele tütrele meeldis ka ning tema klassiõedki on paljud sarja lugenud ja taevani kiitnud. Seega - sihtgrupp on teismelised tüdrukud - ja kui neile meeldib, on ju autor hea töö teinud!? [Liiati, kui see meelitab lugema ka neid, kes varem on lugemisega tõsiselt kimpus olnud koolis]

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Mind Tally ei hirmutanud, vaid hoopis maailm, mille autor loonud oli. Üheks põhjuseks kindlasti see, et sarnasused meie maailmaga olid täiesti olemas. Töötan noortega ning mõnikord lausa jahmatab, mida teismelised enda kehast arvavad, mida nad kõike muuta tahavad ja tihtipeale muudavadki.
   Mina, kes ma nõela nähes paanikasse satun, ei hakka sellest kunagi aru saama.

   Kustuta

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...