laupäev, 1. september 2012

"Virmalised" - Nora Roberts

Originaalpealkiri: "Northern Lights"
Tõlkija: Ülle Jälle
Ersen 2005

Pärast paarimehe kaotust kolib suurlinna politseinik Alaskale ja võtab vastu töökoha Lunacy politseiülemana. Esimestel nädalatel on Nate Burke'i elu üsna lihtne - peamiselt tuleb tal linnakese napsumehi kongi pista, et need tee ääres ära ei külmuks, lahutada linnakese kaksikvendadest riiukukki, tõrjuda kohaliku võõrastemajapidajanna lähenemiskatseid ja üritada välja ronida mustast august, kuhu ellujääja süütunne teda tirida tahab. 
Meg Galloway on kohalik võsapiloot, kelle isa kadus pea viisteist aastat tagasi ja kelle suhted emaga on väga keerulised. Üle kõige armastab ta lendamist, oma koeri, muusikat ning üksindust. Kuid kurbade silmadega uus politseiülem äratab naises huvi ning kirglikule uusaasta suudlusele järgneb varsti armuromaan.
Siis aga kaovad mägedes kolm noorukit. Kui nad leitakse, räägivad poisid, et mägedes olevas jääkoopas on mõrvatud mees. Nate'i suurlinnavõmmi instinktid hakkavad tööle ning üsna pea kahtlustab ta, et mõrtsukas kõnnib Lunacy tänavatel.

Arvamus:
Üks mu lemmiklugudest.
Tegevus toimub Alaskal ja ei keerle ainult peamise paari ümber. Tegu on kogu linnakest vapustava kuriteoga, mida uurib alles linna saabunud kibestunud ja omadega läbi suurlinna politseinik. Roberts oskab väga hästi peategelase emotsioone ja masendust edasi anda ning veel paremini seda protsessi, kus mõrvaloo uurimine, Alaska karm elu ning linnakeses kohatud inimesed hakkavad Nate'isse taasapisi taas elujanu süstima.
Oma koha ja rambivalguse saavad litsakas külalistemajapidaja, otsekohene võsapiloot, ülbikust aselinnapea, kaksikutest kraaklejad, politseijaoskonna ümarik dispetšer, kaunis ettekandja, politseiülema asetäitjad, kohaliku ajalehe omanik, rohmakas sahamees ja paljud teised. Looduskirjeldused on kaunid, tekst vaimukas, tegelased liigagi otsekohese ütlemisega ning pinevus püsib.
Raamat on algusest lõpuni nii põnev, et isegi trükivead ei riku seda ära.


Katkendeid ja ütlusi:
Põranda all kõlksatas midagi. "Mis see oli?"
"Maandumistelik. See on Lunacy."
Lennuk asus mürinal maanduma, nii et Nate haaras istmeservast ja surus jalad tugevasti vastu põrandat. "Mis asja? Me maandume? Kus? Kuhu?"
"Jõele. See on praegusel aastaajal paksult kinni külmunud. Ära pabista."
"Aga..."
"Me kasutame suuski."
"Suuski?" Nate'ile meenus kohe, et ta vihkab talvespordialasid. "Kas uisud poleks loogilisemad?"
Jobu möirgas naerda, kui lennuk jääribale lähenes. "Oleks see vast nali! Uiskudega lennuk. Oh sa kurat!"
                                                                                             lk 13

Ta rääkis kähedal kurguhäälel - ilmselt oli ta seda harjutanud - mis pidanuks meesterahval aju verest tühjaks imema ja tema IQ kaalika tasemele viima.
                                                                                              lk 18
"Mis sul viga on, Hopp? Ma olin lihtsalt sõbralik.""Sõbralikkust on kahte sorti - võõrastemajapidaja ja litsimajapidaja oma. Ühel päeval saad sinagi nende erinevusest aru."
                                                                                             lk 21
Nate vaatas ringi, kuuldes akent värisema panevat möiret. "Maavärin? Vulkaan? Tuumasõda?"
"Kobras," tähendas Peter.
"Olgugi et see on Alaska, aga siin ei saa olla nii suuri kopraid, kes niimoodi röögivad."
                                                                                            lk 43
"Lumetorm toob minu sisemise laululinnu välja."

                                                                                             lk 100
"Mine koju, Hopp."
"Sina ka."
"Ei saa. Esiteks tuleb lapsepõlveunistus ellu viia. Ma sõidan lumesahaga."
                                                                                             lk 101
 "Segane võib ju olla, aga lollus on keelatud. Ja antud juhtum on lollus."
                                                                                             lk 124
 Lumi paiskus mäest alla nagu jäise vulkaani purse, täites õhu tuhande meeletuna kihutava rongi mürinaga. Lennuk põrkus samal ajal üles-alla, paremale-vasakule. 
 Nate arvas, et kuulis Magi vandumas ja veel midagi, mis tundus õhutõrjemürsu tabamusena. Torm, mis mäelt alla paiskus, lennutas rämpsu lennuki aknale. Kuid Nate'is ei tekitanud adrenaliinisööstu mitte hirm, vaid aukartus.
 Metall kõlises ja kumises, kui jääst ja kivist kuulid lennukit tabasid. Tuul sikutas ja kiskus seda, kuni kukkumine kaljule või šrapnellist tükkideks lendamine  tundus möödapääsmatuna.
                                                                                            lk 125
"Miks sa minuga juttu puhud, kui sa oled ise nii vihane, et tahaksid mulle virutada?""Ma eelistan maandumiseni Šveitsi kombel neutraalne olla."
                                                                                            lk 256
 Vaikus oli hämmastav - nagu kirikus - ning kerge tuul lumiste puude latvades sosistas rütmiliselt. Kõrvalpäike säras jääsinises taevas ja pani külmunud järve läikima. Vaikus ja üksindus olid nii mõjuvad, et Nate võpatas ja haaras relva, kui kuulis pea kohal pikka kajavat hüüdu.Taevalaotuses tiirutas kuldselt pruun ja suursugune kotkas. Koerad põrkasid mängeldes teineteise vastu ja sukeldusid järve kaldal lumme.
                                                                                            lk 283
Naised, mõtles Nate, olid sitkemad ja vastupidavamad, kui ükski mees, keda ta teadis. Tema ise kaasa arvatud.
                                                                                           lk 289 
"Kangelaslikkus on see, kui teed midagi enamat, kui tahad või arvad, et suudad. Vahel tähendab see vastikute ja ebameeldivate asjade tegemist, mida teised teha ei taha. See ei ole ainult kümne tuhande jala kõrgusel liustikule hüppamine lihtsalt sellepärast, et kedagi teist polnud. See on hommikuti voodist välja ronimine, kui see tundub liigse vaevana."
                                                                                          lk 339


Raamatust vändati 2009. aastal ka film, kus peaosades LeAnn Rimes ja Eddie Cibrian. Nägin seda hiljuti telekanal Diva pealt. Film on korralik, kuid raamat on põnevam ja annab parema ülevaate linnast ning selle asukaist. 

Filmi  trailer:Hinne: 6 / 5

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...