teisipäev, 14. august 2012

"Sofie maailm" - Jostein Gaarder

Originaalpealkiri: "Sofies verden"
Tõlkija: Katrin Portnov
Koolibri 1996

"Sofie maailm" on ühtaegu filosoofia ajalugu ja romaan kahest 15-aastasest norra tüdrukust, kelle elud jutustuse käigus põimuvad, nii et on raske otsustada, kus lõpeb Sofie ja kus algab Hilde. 

Sofie Amundsen leiab postkastist margita, templita ja saatja nimeta kirja, kus seisab ainult üks küsimus KES SA OLED? Aga see on alles algus. Kirjale järgneb veel palju teisi ja nendest kujuneb terve filosoofiakursus. Kuid kummalisest kirjavahetusest kerkib üles ka muid müsteeriume. Kes on näiteks Hilde Moller Knag

Arvamus:
Mõtlemapanev raamat, mis kohati ajas mind täiesti hulluks.
Filosoofia ajalugu oli äärmiselt põnev ja keeruline. Lugesin mõningaid kohti üha uuesti ja uuesti üle. Üritasin pingsalt kaasa mõelda ja ka ise järeldusi teha. Olin täiesti kindel, et "Sofie maailmast" saab üks mu lemmikraamatutest kuna olin sellest nii lummatud.
Ja siis kirjutas major Sofie peo, mis oli tõeliselt räige ja haige. Ma isegi mõistan, mida ta lugejale selle peoga öelda tahtis, aga lummus katkes. Võrratust raamatust sai väga hea raamat.
Sain pettumusest üle - raamat oli ju ometi viimase peal, pani mõtlema ja õpetas nii mõndagi uut maailma ja inimeste kohta. Ja siis tuli  mutrivõtme koht. Lausa vanduma ajas. Niivõrd lollakas liigutus raamatu lõpus. Meelest läks kõik hea ja õpetlik. Lihtsalt istusin, tuiutasin lehekülge ja ei saanud aru, kust selline hoolimatus tuli. Meenus ütlus, et põrgutee on sillutatud heade kavatsustega.
Soovitan raamatut siiski ise lugeda. Mõtlemisainet annab "Sofie maailm" pikaks ajaks. Olen ka üsna kindel, et mõne aja pärast loen seda taas.

Hinne: 4,5 / 5

2 kommentaari:

  1. Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

    VastaKustuta
  2. Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

    VastaKustuta

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...