reede, 18. veebruar 2011

"Kiri kuningale" - Tonke Dragt

"Kiri kuningale" on noortele mõeldud seiklusromaan. Loo peategelaseks on rüütlikslöömist ootav 16- aastane Tiuri. Tiuri elab kuningas Dagonaudi riigis, kus iga nelja aasta järel väärilised noormehed rüütliks löödakse. Enne tseremooniat peavad  noormehed 24 tundi paastuma ja väikeses kabelis terve öö plavetama ning ees ootavatele suurtele tegudele ja kohustustele mõtlema. Nad ei tohi rääkida ega väljas toimuvale mingit tähelepanu pöörata.


Lugu saabki alguse kabelis, kus Tiuri koos kaaslastega palvetab. Noormees kuuleb väljast meeleheitlikku abipalvet ning avab ukse. Nii algab Tiuri seiklus. Ta saab haavatud rüütlilt salajase kirja ning lubab selle naaberriiki toimetada. Varsti selgub, et ettevõtmine on äärmiselt ohtlik kuna Tiuri hakkavad jälitama punased rüütlid, kes on valmis poisi kas või tapma, et kirja endale saada.

Lugu on väga haaravalt kirjutatud ning räägib julgusest, aust ja sõprusest. Raamatus on ka üksikasjalik kaart kahest kuningriigist, mille abil on Tiuri retke kergem jälgida. Oma retkel kohtab Tiuri erinevaid huvitavaid tegelasi ja õpib nii mõndagi elu ja inimeste kohta.

Kirjanik Tonke Dragt on Indoneesiast pärit hollandi kirjanik, kes kirjutas romaani juba 60ndate aastate alguses ning sai selle eest Hollandis 1963. aastal parima lasteraamatu preemia. Eesti keeles andis raamatu "Kiri kuningale" välja kirjastus "Olion" 1995. aastal.
1965. aastal kirjutas Tonke Dragt raamatule "Kiri kunigale" järje, kuid seda pole eesti keelde tõlgitud. Järje originaalpealkiri on "Geheimen van het Wilde Woud" ("Metsiku metsa saladused"). Selles raamatus läheb Tiuri koos sõber Piak'uga otsima rüütel Ristridin'i, kes ei naasnud oma lossi.

Kirjanik Tonke Dragt tähistas 2010. aasta 12. novembril oma 80. sünnipäeva.

Hinne: 4 / 5

2 kommentaari:

  1. parim raamat mida olen elu jooksul lugenud. tahaks ,et raamat metsiku metsa saladused tõlgitaks eesti keelde.

    aime

    VastaKustuta
  2. Olen nõus. Tegu on tõesti väga hea raamatuga. :)

    VastaKustuta

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...